GAZİANTEP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DynEd Bilgisayar Destekli Yabancı Dil Öğretim Sistemi

2008-2009 Eğitim Öğretim Yılından itibaren tüm resmi ilköğretim kurumlarının 4,5,6,7 ve 8'inci sınıflarında uygulanan Dyned İngilizce Dil Eğitim Sistemi 2014 -2015 Eğitim Öğretim yılından itibaren lise 9,10,11 ve 12'inci sınıf öğrencilerinin de kullanımına sunulmuştur. 
DynEd Bilgisayar Destekli Yabancı Dil Öğretim Sistemi

DYNED Nedir?

 

DYNED, Dynamic ve Education (Dinamik ve Egitim) kelimelerinin bir araya getirilerek yazilmasindan olusmakta ve Dinamik Egitim anlamina gelmektedir. 
 
 Bu program bilgisayar temelli bir egitim sürecini içerir ve bu güne kadar gelistirilmis en kaliteli Yabanci Dil Programidir. 
  
 Dyned yillar süren bir birikimin ve konusunda uzman bir kadronun eseridir. Ögretmenlerin yabanci dil egitimini daha aktif hale getirebilmek için zaman zaman düsündükleri ve ah keske sunu da söyle yapabilseydik diye düsündükleri yeniliklerin hepsi bu programin içerisinde mevcuttur. Bu program en büyük özelligi olan görselligin yani sira isitseldir de. Görsellik, ögrencinin islenen konuyu içinde bulunulan mevcut kosullardan kolaylikla anlayabilmesini saglayan ögeleri içerir. Bu da dili ´anlamlandirma´ ya ve dogru olarak ´ögrenmeye´ yol açar. 
 
 Klasik sinif içi egitimle bilgisayar destekli yabanci dil egitimini karsilastirdigimiz zaman her ögrencinin karsi karsiya kaldigi bireysel egitim süreci bilgisayar destekli egitim ile çok üst seviyelere çikar. Bunun ana nedeni her ögrenci bir ögretmen diye düsünebilecegimiz bilgisayarin basina geçtigi zaman ögrenci dersin sonuna kadar ögretmeniyle bas basadir ve karsi karsiya kaldigi problem çözme, analiz yapma, sentezleme orani ve cevap vermek zorunda oldugu soru orani klasik sinif içi egitimiyle karsilastirildiginda fark açik olarak görülebilecektir. 
 
 Dyned programinin en önemli özelliklerinden birisi de ögrenciyi sürekli aktif halde bulunmaya zorlamasidir. Bunu yaparken ögrencinin seviyesini sürekli kontrol eder, iletisimseldir (Interactive) ve ögrencinin dogruyu kendi mantigiyla bulmasina yardimci olur. 
 
 Ögrenci bilgisayari basinda kaldigi süre içinde yaptigi her davranis sistem tarafindan kayda alinarak ögretmenleri tarafindan ögrencinin degerlendirmesinde yardimci olur. Ögrencinin herhangi bir soruya yanlis bir cevap vermesi durumunda ögrenciye cevabin yanlis olduguyla ilgili görsel, isitsel yada yazili bir komutla cevabini yenilemesi istenir. Eger ögrenci hatasinda israr ederse program ögrenciye ´bugün bu kadar yeter´ der ve ögrencinin baska bir programa devam etmesini ister. Ayrica ögrencinin cevaplandirdiklarinda dogruluk ve yanlislik oranina göre soru zorluk seviyesini ayarlar ve ögrencinin moralinin bozulmasina yol açacak bir duruma getirmez.
 
 Dyned ayni zamanda eglencelidir çünkü her zaman farkli sorular ve durumlarla ve karakterlerle karsilasir. Zaman zaman sarkilar ve oyunlar da oynana bilir ve bunun tamami yabanci dil egitimi kapsami içindedir. Dyned, hemen hemen bütün yabanci dil ögrencilerinin büyük sorunu durumundaki aksan, diksiyon ve tonlama ile ilgili problemlerini de çözmeye yönelik donatilara sahiptir. 

 Amerika menseili DynEd International Inc. firmasinin destegi, Oxford University Press, Longman, Prentice Hall, BBC ve Stanford University gibi egitim kurumlari ile Apple, IBM, SONY, and NEC gibi teknoloji firmalarinin katkisi ile alaninda uzman egitimciler, bilgisayar programcilari ve sanatçilardan olusan yaklasik 50 kisilik bir takim tarafindan tasarlanan DynEd Ingilizce Egitim Sistemi ile Sinif egitimi yerine, kisisel çalisma süresini esnek tutarak, ögrenmenin etkin bir sekilde gerçeklesmesini saglamaktadir. 
 

DynEd Egitim Sistemi Neleri kapsamaktadır? 

 DynEd, yetiskinler ve çocuklar için farkli modüllerden olusmaktadir. Programa baslanmadan önce, programa katilan kullanicilar için bilgisayar üzerinden seviye tespiti yapilmakta ve her kullanicinin hangi programdan baslamasi gerektigi belirlenmektedir. Egitim piyasasinda kullanilan tüm bilgisayar programlarindan farkli olarak, sundugu ´Records Manager´ (Izleme ve Danismanlik) sistemi; 


 - Programa katilacak olan herkesin adim adim izlenmesini, 
 - Program hizinin, kisinin çalistigi konudaki becerisine göre ayarlanmasini, 
 - Kisilerin kendi çalismalarini denetleyebilmesini, 
 - Ögrencilerin yaptigi tüm çalismalarinin danisman tarafindan istenildigi anda görülebilmesini ve ögrencilerin daha basarili olabilmeleri için yönlendirilebilmesini, 
 - Danismanin kullanicilarla yapacagi toplu çalismalarin, uzaktan kontrolle desteklenmesini saglamaktadir.

Müdür Yardımcıları Dyned Sunum için Tıklayınız...

Öğrenciler Dyned Sunum için Tıklayınız...

DynEd Kullanım Kılavuzu (2017) için Tıklayınız...

Doğru Çalışma Yöntemleri için Tıklayınız...

Yenilenen Kayıt Yönetim Sistemi için Tıklayınız...

Verimli Çalışma Kriterleri için Tıklayınız...

Faydalı Bilgiler için Tıklayınız...

DynEd Etkili Kullanım için Tıklayınız...

İlçe Sorumluları Listesi için Tıklayınız...

DynEd Otomatik Tanımlama Excel Tablosu için Tıklayınız...

DynEd Kayıt Yönetim Sistemi ve Records Manager Videosu İçin Tıklayınız...

DynEd Veli Broşür Dosyası İçin Tıklayınız...

Dyned Başarı Sertifikaları Sunu Dosyası İçin Tıklayınız...

Dyned Okul Raporunu Doldurmak için Tıklayınız...

 

 

 

 

 

 

Pancarlı Mahallesi Ketayün Büyükbeşe Sokak No 8 Şehitkamil / GAZİANTEP - 0342 2802700

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.