GAZİANTEP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

VALİLİK'TE ÇIRAKLIĞI YAYGINLAŞTIRMA VE DESTEKLEME PROJESİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

VALİLİK'TE ÇIRAKLIĞI YAYGINLAŞTIRMA VE DESTEKLEME PROJESİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Gaziantep Valiliği koordinasyonunda, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ile STK'lar ve kurumlar iş birliğinde düzenlenen Meslek Eğitim Modelinde Çıraklığı Yaygınlaştırma ve Destekleme Projesi için Valilik Fuaye salonunda bir protokol imzalandı.

Meslek Eğitim Modelinde Çıraklığı Yaygınlaştırma ve Destekleme Projesi protokol imza törenine Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mehmet Uzun, Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ömer Küsbeoğlu , Gaziantep Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cevdet Akınal ve Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları ve Kurumsal Gelişim Daire Başkanı Murat Geç katıldı.

Gazi şehirde mesleki eğitimde önemli yer tutan ve mesleki ustaların yetişmesi ve esnaf kültürünün bir parçası olan "çıraklık" geleneğinin yaşatılması için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından "Gençler Geleceğimiz, Çıraklık Geleneğimiz" sloganı ile temeli atılan projede "Gaziantep Modeli" ile Gaziantep Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü, Gaziantep İŞKUR İl Müdürlüğü, Sanayi Odası, Ticaret Odası ve Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ortaklığında "Meslek Eğitim Modelinde Çıraklığı Yaygınlaştırma ve Destekleme Projesi" nin hayata geçirilmesi için ilk adım atıldı. Projenin başlamasıyla ile birlikte zorunlu eğitimi yarıda bırakan öğrencilerin tekrardan zorunlu eğitime dahil edilerek eğitimlerini tamamlamaları, öğrencilerin mesleki becerilerinin tespit edilmesi ve meslek sahibi olmaları sağlanacak.

Büyükşehir Belediyesi ve Gaziantep Milli Eğitim Müdürlüğü'nce yapılacak mesleki eğilim testlerinin sonuçları Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı Gaziantep Bilişim A.Ş. tarafından hazırlanan yazılıma yüklenecek. Proje kapsamında işveren ve esnafın çırak talepleri ile öğrencilerin verileri yazılım üzerinden eşleştirilerek ihtiyaçlara yönelik eğitimlere başlanacak. Arz ve talebi birleştirecek uygulamadan yararlanan öğrenciler, lise döneminde haftada bir gün okullarına gidecekler, diğer günler iş yerlerinde eğitimlerine devam edecekler. Öte yandan öğrenciler sosyal güvenlik sistemine dahil edilerek sigortalı olacak ve mali destek alacak.

Vali Gül: "Çocuklarımız hem eğitim alacak hem harçlığı olacak hem de meslek sahibi olacak"

Gaziantep Valisi Davut Gül imza töreninde yaptığı konuşmada işverenin personel sıkıntısı, vatandaşın ise iş talebi olduğunun altını çizerek, "Okul ve meslek lisesi sayısında ciddi bir artış var. Bununla ilgili bir sıkıntımız yok. Bugün bütün kurumlarımız ile birlikte görev dağılımı yapıyoruz. Büyükşehir Belediyesi'nin yaptığı yazılım bize arz ile talebi bir araya getirecek. Öğrencilerimize nerede ihtiyaç olduğunu göreceğiz. Bizim mesleki eğitim okullarımızın sayısı 4'ten 48'e çıktı. Sayımızı 12 kat arttırdık ama öğrenci sayımızı da arttırmamız gerekiyor. 48'de bize yetmez, Gaziantep'te 150-200 tane mesleki eğitim veren merkeze ihtiyaç var. Bunu yapabilecek durumdayız ama öncelikle mevcut 48'in içerisini doldurmamız için hem sektörün hem de bizlerin bu konuyu sürekli gündemde tutmamız gerekiyor. Bu proje ile şunu ortadan kaldırmak istiyoruz. Çocuklarımız hem eğitim alacak hem harçlığı olacak hem de meslek sahibi olacak" ifadelerini kullandı.

Başkan Şahin: "Bu verilen imkanlar çocuk işçiliğin önüne geçecek hem de yetişmiş insan sıkıntısını çözecek köklü bir çözüm olacak."

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkan Fatma Şahin de eğitim sistemi ile devletin öğrenciler için hem çıraklık yapmaları hem de eğitim hayatlarına devam etmelerini sağladığını hatırlatarak, "Bu şehrimizin, gençlerimizin geleceği için, onların gönüllü bir şekilde iş hayatına devam etmeleri için çok önemli bir imza. Biz Ahi Evran kültüründen gelen büyük bir medeniyetin taşıyıcılarıyız. Bizim geleneğimizde 'çıraklık ve ustalık' kültürü var. Çocuklarımızın çırak olarak, kalfa olarak yetişmelerini sağlayacak bir altyapı ve mektep var. Bu protokol çok önemli. Bu verilen imkanlar çocuk işçiliğin önüne geçecek hem de yetişmiş insan sıkıntısını çözecek köklü bir çözüm olacak. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak hangi alanda ne gibi bir sıkıntı varsa onu çözmek için her türlü lojistik desteği vereceğiz. Bu çalışma tamamlandığında hedef kitlemiz olan en az 7 bin çocuğumuzu sistemin içine katmış olacağız. Hem teoriyi hem pratiği öğreterek onları geleceğe hazırlayacağız" diye konuştu.

İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Tepe, projenin çırak, kalfa ve ustayı layıkıyla yönetip koordine edeceğini, sektör ihtiyaçları doğrultusunda öğrencilere gerekli eğitimleri vermeye hazır olduklarını vurguladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mehmet Uzun ise protokolle birlikte kurumunun üzerine düşen bütün görevleri yapacağını, destekleri sürdüreceğini bildirdi.

Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Tuncay Yıldırım, Gaziantep'in Türkiye'de ticaretin kalbinin attığı birkaç önemli ilden bir tanesi olduğunu, proje ile sektörlerin ara eleman ihtiyaçları karşılayacağını ve bu ihtiyacı sağlayan çocukların kayıt altına girerek hem hakları zayi olmadan çalışacaklarını kazanmaları hem de bu noktada verim elde etmek açısından önemli bir proje olduğunu söyledi.

Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cevdet Akınal, kurum olarak bir eğitim merkezi olduklarını hatırlatarak, projeye gerekli desteği de vereceklerini vurguladı.

Gaziantep Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Ömer Küsbeoğlu, çırak konusunda en çok sıkıntıyı esnafların yaşadığını proje ile açığı tamamen kapatacaklarını ifade etti.

Konuşmaların ardından imzalar atıldı.

Pancarlı Mahallesi Ketayün Büyükbeşe Sokak No 8 Şehitkamil / GAZİANTEP - 0342 2802700

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.