GAZİANTEP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okuryazarlık Seferberliği

Okuryazarlık Seferberliği

Ülkemizde herhangi bir nedenle eğitim öğretim hakkından yararlanamayan veya temel eğitimini tamamlayamayan vatandaşların okuryazar hale gelebilmeleri ve yarım kalan eğitimlerini tamamlayabilmeleri için Bakanlığımızca, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşleri Hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN’ın himayelerinde “Okuryazarlık Seferberliği” başlatılmıştır.     

Bu doğrultuda, okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın Halk Eğitimi Merkezleri, resmî - özel tüm eğitim kurumları ve Belediye sosyal tesislerinde açılan ve açılacak olan kurslara devamlarının sağlanarak okuryazar haline getirilmeleri amaçlanmaktadır.

05 Mart 2018 tarihinde başlamış olan kurslarda vatandaşlara 80(seksen) saatlik 1. kademe kurs programı uygulanacak olup, bu kursu başarı ile bitiren vatandaşlarımız okur yazar belgesi alacaklar ve ardından istemeleri halinde 220(ikiyüzyirmi) saatlik 2. kademe kursuna katılabilecek ve bu kursu da tamamlayarak ilkokul diplomasına eş değer belge alacaklardır. Bu belge ile hem üst öğrenim kademelerine devam etme hem de ehliyet sınavlarına girme hakkına sahip olacaklardır.

Bu amaçla, il ve ilçelerde kurulan Yürütme Kurulları koordinesinde ve Bakanlığımızca belirlenen takvim doğrultusunda 05 Mart 2018 tarihinde Halk Eğitimi Merkezlerinde veya Halk Eğitim Merkezlerince ihtiyaç olunan bölgelerdeki belirlenen okullarda okuma-yazma kursları açılmıştır ve açılmaya devam etmektedir.

İlimiz ve ilçelerimizdeki okuma yazma bilmeyen vatandaşlarımızın kendilerine en yakın okul müdürlükleri ile Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

Okul müdürlükleri veya Halk Eğitimi Merkezleri ile irtibata geçemeyecek durumdaki vatandaşlarımız (Engelli, yaşlı, vb.) İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze ait 0(342) 231 10 58 numaralı telefon aracılığı ile başvuruda bulunarak yetkililerimizin kendilerine ulaşmalarını sağlayabilirler.

Pancarlı Mahallesi Ketayün Büyükbeşe Sokak No 8 Şehitkamil / GAZİANTEP - 0342 2802700

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.