GAZİANTEP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Gaziantep'te Öğrencilerle Buluştu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Gaziantep'te Valilik ve Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti, düzenlenen etkinliklerde öğrencilerle bir araya geldi
Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Gaziantep'te Öğrencilerle Buluştu

Bakan Selçuk, Gaziantep'te simülasyonu yapılan 'Telafide ben de varım' projesinin tüm Türkiye'ye uygulandığını söyledi. Salgın döneminde eğitimde yaşanan kayıpların telafisi için gerçekleştirilen programın avantaj olduğunu ve tüm velilerin bu avantajı değerlendirmesi gerektiğini kaydeden Ziya Selçuk, şöyle konuştu: 

"'Ulusal Destekleme Programı' çerçevesinde yaptığımız 'Ben de varım' çalışması çok yankı buldu. İstedik ki eğitim meselesi sadece Milli Eğitim Bakanlığı'nın meselesi olmasın. Bu mesele Türkiye'nin meselesi olsun. Özellikle bu projeyi yaparken simülasyonu Türkiye'de nerede yapalım, diye düşündüğümüzde aklımıza gelen en hazırlıklı şehir, Gaziantep oldu. Yaklaşık 40 kişilik bir ekip bu şehirde çalıştı proje için. Gaziantep'te simülasyonu yapılan proje böylelikle tüm Türkiye'ye yayıldı. Salgın döneminde oluşan açıklarımız için 'Telafi de ben de varım' projesi bir fırsat. Lütfen veliler yaz tatilinde 'Telafide ben de varım' çalışmamıza çocuklarını göndersinler. Velilerimiz sadece telefonlarına bakarak nerede ne faaliyetlerin olduğunu görebilirler. İstiyorum ki bütün iller Gaziantep'teki bu çabayı gösterebilsinler. İstiyorum ki Gaziantep'teki bu bilim neşesi Türkiye'nin her yerinde yeşerebilsin."

Konuşmaların ardından çevrim içi bağlantılar yapılarak, okullardaki açılışlar gerçekleştirildi. 

 

'ÖNÜMÜZDEKİ YILA DİPDİRİ GEÇMEK İSTİYORUZ'

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, toplu açılış töreninin ardından 'Akkent Spor Köyü'nü ziyaret etti. Burada çocuklar ile oyun oynayan Bakan Selçuk, halı sahada penaltı attı, kaleye geçti. Okçuluk Kulübü'ndeki çocuklarla da ok atan Selçuk, Gençlik Kampı'nda paintball kıyafeti giyerek, hedef olan balonları vurdu. Mutfak Sanatları Merkezi'ni de ziyaret eden Bakan Selçuk, çocuklar ile Gaziantep'in yöresel yemeklerinden 'yuvalama' yaptı.

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, telafi programı kapsamında çocukların ihtiyacı olan hemen her konuda ücretsiz eğitimlerin olduğunu belirterek, velilere bu eğitimlerden yararlanılması konusunda çağrıda bulundu. Telafi eğitiminin yaz bölümünün başladığını vurgulayan Selçuk, her il ve ilçede, hangi okulda, hangi saatte neler olduğu gibi bilgilere herkesin 'telafidebendevarim.meb.gov.tr' internet sitesinden erişebileceğine dikkat çekti. Sekçuk, "Önümüzdeki yıla çok daha dipdiri bir biçimde geçelim istiyoruz. Bu dönemki eksikleri daha çok akademik eksiklik olmaktan ziyade sosyal, duygusal, kültürel, sportif faaliyetler açısından ele alıyoruz. Akademik eksikliklerle ilgili hem geçtiğimiz haftalarda hem de yıl boyunca hem de önümüzdeki yıl zaten çalışmalarımız olacak. Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın 'Kritik Kazanımlar' başlığı altında oluşturduğu listeye göre hangi kazanımlar eksikse önümüzdeki senenin ilk haftalarında yapılmaya başlanacak onları belirledik. Hepsini sahanın görüşlerini alarak, öğretmen odalarımızı dinleyerek belirledik" diye konuştu.

Telafi eğitimi konusunda tüm velilerin hassas olması gerektiğini söyleyen Bakan Selçuk, "Velilerimiz yaz boyunca çocukların ihtiyacı olan hangi konuda isterlerse bizim eğitimlerimiz var ve ücretsiz olarak bu eğitimlerden yararlanabilirler. Buralarda çeşitli zeka oyunları var, survivor oyunları var. Öğretmen arkadaşlar da bu oyunların bir parçası olarak eğlenceli faaliyetler yapıyorlar. Mesela az önce öğretmen takımı ile birlikte paintball oynadım ve beni vurmakla ilgili baya girişimleri oldu. Burada öğrencilerin gözlerindeki pırıltıyı gördüğümde inanın çok mutlu oldum ve bütün Türkiye'de okullarımızda bu tür faaliyetlerin yapılıyor olması bizi çok mutlu ediyor" dedi.

 

ÇOCUKLARLA OYUNLAR OYNADI, DENEY YAPTI

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Hasan Celal Güzel Millet Bahçesini dolaştı. Ziya Selçuk, çocuk kütüphanesinde masal dinledi, çocuklar ile oyunlar oynayıp cam mozaik yaptı. Millet Bahçesi içerisindeki merkezde, spor müsabakalarında başarılı olanlara madalyalarını veren Bakan Selçuk, daha sonra Masal Parkı'ndaki Bilim Çadırını ziyaret etti. Burada da deney yapan Bakan Selçuk, çocukların çadırlarda düzenlediği etkinliklere de katıldı.

 

06-07-202106-07-202106-07-202106-07-202106-07-202106-07-202106-07-202106-07-202106-07-202106-07-202106-07-202106-07-2021

Pancarlı Mahallesi Ketayün Büyükbeşe Sokak No 8 Şehitkamil / GAZİANTEP - 0342 2802700

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.