GAZİANTEP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Müdürümüz Sn. Yasin Tepe'nin, Antep'e "Gazilik" Unvanı Verilişinin 101. Yıl Dönümü Mesajı

İl Müdürümüz Sn. Yasin Tepe'nin, Antep'e

İl Müdürümüz Sn. Yasin Tepe'nin, Antep'e "Gazilik" Unvanı Verilişinin 101. Yıl Dönümü Mesajı

"Her nakışı oluk oluk kanla dokunan bu bayrak,

Antep burcundan gök kubbeye asılan iman tablosudur.

Demirden ordularla alınamayan bu toprak,

Göğsünde taşıdığı binlerce neferin namusudur."

 

Bugün; göğsünde taşıdığı imanla, tüm imkansızlıklara rağmen 11 ay boyunca direnen, mukadderatını muhafaza etmek için imtihan edilen ve sonunda yüzyıllarca unutulmayacak bir destan yazan Anteplilerin, bu mücadelesinin "Gazi" unvanı ile taçlandırıldığı gündür.

 

Hürriyet için şehadeti arzulayanların, garbın çelik zırhını imanlı sinelerle kıranların, kefen bayraklı kaleye kandan ve candan siper olanların tarihe kazıdığı satırlardır.

      

Şehitlerimizin kanlarıyla sulanan bu topraklarda efsaneleşen, Antep Halkı'nın sokak sokak, hane hane direnişi yurdumuzun her yerindeki mücadele ve direnişlere de örnek olmuş, TBMM tarafından 8 Şubat 1921 tarih ve 93 sayılı kanunla Antep'e "Gazilik" unvanı verilmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Türküm diyen her şehir, her kasaba ve en küçük Türk köyü Gazianteplileri kahramanlık timsali olarak alabilirler" sözüne mazhar olmuştur.

 

 

Antep'e Gazilik unvanının verilişinin 101. yılında; başta Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, millî mücadelemizin tüm kahramanlarını, canlarını bu vatana feda etmiş tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve dua ile anıyorum.

 

      Yasin Tepe

İl Millî Eğitim Müdürü

Pancarlı Mahallesi Ketayün Büyükbeşe Sokak No 8 Şehitkamil / GAZİANTEP - 0342 2802700

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.