GAZİANTEP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN CENGİZ METE’DEN LYS GİRECEK ADAYLAR VE VELİLERİNE ÖNEMLİ UYARILAR.

 İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN CENGİZ METE’DEN LYS GİRECEK ADAYLAR VE VELİLERİNE ÖNEMLİ UYARILAR.

      Sevgili Gençler, Saygı Değer Anne Babalar!

      12 yıllık eğitim öğretim sürecini başarıyla tamamlayarak mezun olmaya hak kazanan gençlerimizin bir yandan mezuniyetin haklı gururunu bir yandan da gençlerimize yeni bir öğrenim hayatının kapısını aralayacak olan Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) maratonun arifesinde bulunmanın heyecanını bir arada yaşamaktayız.

      10 Haziran saat 10:00’da LYS-4 Sosyal Bilimler Testi ile başlayacak bu maraton, 11 Haziranda saat 10:00’da LYS-1 Matematik Testi, 17 Haziran saat 10:00’da LYS-2 Fen Bilimleri Testi yine aynı gün 14:30’da LYS-5 Yabancı Dil Testi ve en nihayetinde 18 Haziran saat 10:00’da LYS-3 Edebiyat-Coğrafya Testi ile son bulacaktır.

      Sevgili gençler gerek 12 yıllık eğitim hayatınızın birikimi gerekse de bu birikimin son dönemine doğru ÖSYS’ye yönelik yaptığınız özel çalışmaların karşılığını en iyi şekilde almanızı temenni ediyorum. Bu süreçte aileleriniz inanıyorum ki başarınız için size en iyi koşulları sağladığı gibi bizler de hem okul ortamında en iyi eğitimi almanız hem de Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile bu sınavlara en iyi şekilde hazırlanmanız için tüm imkânlarımızı seferber ettik. Çünkü bizler inanıyoruz ki kadim medeniyetimizin birikimi ile bayrağımızı ülkemizde, bölgemizde ve tüm dünyada en yüksekte dalgalandıracak olan siz gençlersiniz. Medeniyetimizden bize aksetmiş olan mirasa baktığımızda tarihe yön vermiş bir milletin evlatları olarak gelecek planlarımız bu mirastan daha büyük bir hedefe göre yapmak zorundayız.

      Bu hedeflere ulaşabilmenin en önemli merhalelerinden bir tanesi de cumartesi günü başlayacak olan LYS maratonudur. Bu maratonda birçok öğrencimiz, yerleştirmeye esas puanlarının hesaplanabilmesi için birden fazla test türünde sınava girecektir. Bu durum beraberinde iki sınav arasında geçen süreyi de önemli kılmaktadır. Gençlerimizin bu süreci bir maraton olarak görmesi, enerjilerini geride kalan teste ilişkin performanslarını sorgulamaktan ziyade bir sonraki teste ilişkin hazırlığa ve motivasyona ayırması daha doğru olacaktır.

      15 Dakika Kuralına Dikkat

      Sevgili gençler, ÖSYM’nin son yaptığı değişiklikle sınav binalarına saat 10.00’da başlayan sınavlara saat 09.45’ten sonra; saat 14.30’da başlayan sınavlara ise saat 14.15’ten sonra öğrenci alınmamaktadır. Herhangi bir mağduriyetin oluşmaması için bu kurala uygun olarak zaman planlamanızı yapmanız gerektiğini lütfen unutmayın.

      Testlerde İlk Kez Kısa Cevaplı Sorular Olacak

      Gençler, bu güne kadar alışık olduğunuz beş seçenekli çoktan seçmeli soruların yanı sıra her bir LYS testinde 3 adet açık uçlu soru karşınıza gelecek. Bu sorular, bir kelimelik cevaplar gerektiren ve doğru cevabı ilgili kutucuğa tıpkı isminizi kodlar gibi harf harf kodlamanızı gerektirecek bir formatta olacaktır. Matematik testinde ise kısa cevaplı soruların en fazla 3 basamaklı bir rakamı yazıp kodlamanızı isteyecek şekilde kurgulandığı öngörülmektedir. Okuma hatalarının önüne geçmek için bu soruların cevabını yazdıktan sonra kodlamayı unutmayın.

      Saygıdeğer Anne Babalar!

      Gençlerimizin bu sürecine yakından tanık olmanın ve onlar için en iyi geleceği istemenin bir sonucu olarak heyecanlanmamız gayet normal bir durumdur. Ancak bu heyecan bazı durumlarda aşırıya kaçıp kaygıya dönüşebilmektedir. Niyetiniz iyi olsa dahi bu özgeci tutum ve yüksek beklentiler gençlerimiz üzerinde olumsuz bir baskıya dönüşebilmektedir. Bu süreçte çocuklarımıza maksimum düzeyde fayda sağlamanın yolu ise onlara koşulsuz sevgimizi bir kez daha hissettirmekten, netice ne olursa olsun onların bizim için değerli olduklarını, onlara hissettirebilmekten geçtiğini unutmayınız.

      Sevgili gençler! Bu sınav maratonunun nihayetinde, gönlünüzce puanlar almanızı diler, başarılarınızla vatanımıza ve milletimize hayırlı işler yapmanızı temenni ederim.

 

İncilipınar Mahallesi 3 Nolu Cadde Gaziantep Valiliği 3.Kat Şehitkamil/GAZİANTEP - 0342 231 10 58 - 0342 230 80 02 - 0342 231 33 90

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.