GAZİANTEP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Anadolu Masalları Projesi

Anadolu Masalları Projesi

Anadolu Masalları Projesimilletimizin kültürel birikimlerinin ve ortak değerlerinin ülkemize ait motiflerle nesilden nesillere aktarılması, çocuklarımızın hayal güçlerinin geliştirilmesi amacıyla Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ve Unesco Türkiye Millî Komisyonu Eğitim ve Somut Olmayan Kültürel Miras Komitesince Unesco Projesi olarak kabul edilmiştir. Bu kapsamda akademik bir heyet oluşturularak en sevilen Anadolu Masalları derlenmiştir. Derlenen bu masallar, Türk dili, çocuk edebiyatı, halk bilimi, okul öncesi ve sınıf öğretmenliği alan uzmanı akademisyenlerce incelenmiş ve çocuğa görelik ilkesine, dil ve anlatım unsurlarına göre düzenlenerek okul öncesi, 1.-2. sınıf ve 3.-4. sınıf düzeylerine göre üç grupta tasnif edilmiştir.

 

Türkiye genelinde 18 Güzel Sanatlar Lisesi belirlenerek resim öğretmenlerinin liderliğinde öğrencilerimiz, masallarımızı resimlemişlerdir. Yapılan bu resim çalışmaları Anadolu Masalları Resim Sergisi adıyla ülkemizin yedi bölgesinde, temsilen birer ilde sergilenmekte ve çocuklarımızla yerli masal kahramanlarımız tanıştırılmaktadır. Bugüne kadar İç Anadolu Bölgesinde Eskişehir, Ege Bölgesinde İzmir, Marmara Bölgesinde İstanbul, Karadeniz Bölgesinde Samsun, Doğu Anadolu bölgesinde Erzurum illerinde sergiler açılmıştır. Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bölgenin kadim şehri Gaziantep'te18 Şubat 2020 Salı günü saat 11.00'de Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi Sergi Salonu'nda sergi açılacak ve 21 Şubat 2020 tarihine kadar açık kalacaktır. Ardından Akdeniz Bölgesinde Hatay ilinde sergi açılarak Türkiye Sergi Turu tamamlanacaktır. Sonrasında serginin Balkan ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri başta olmak üzere dünyanın farklı ülkelerinde sergilenmesi planlanmaktadır.

 

Anadolu Masalları Projesi kapsamında resimlenen masallar dijital olarak http://oygm.meb.gov.tr/anadolumasallari/ adresinde Anadolu Masalları Sanal Sergisi ile gezilebilmektedir.

Proje kapsamında, masal oyun kartlarımasal kitapları, masal şarkıları ve masal seslendirmelerinden oluşan Anadolu Masalları Eğitim Seti 2020 yılı içinde çocuklarımızla buluşacaktır.

 

            Anadolu Masal Kahramanları'nı tanıtan Anadolu Masalları Oyuncak Sandığı, Anadolu Masal Kahramanları Okul Kapı Giydirmeleri, Anadolu Masalları Eğitim Ürünlerine yönelik çalışmalar 2020 yılı içinde hazır hale gelecek ve çocuklarımızın istifadesine sunulacaktır.

 

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü olarak, 2019 yılı içinde 500 öğretmene Masal Anlatıcılığı Eğitici Eğitimi verilmiş olup 2020 yılı içinde de 400 öğretmenimize eğitici eğitimi verilecek ve illerde eğiticiler vasıtasıyla mahalli eğitimler yapılıp özellikle okul öncesi ve sınıf öğretmenlerimizin bu eğitimi alması sağlanacaktır.

 

Ayrıca Anadolu Masalları'nın senaryolaştırılıp tiyatro oyunlarına dönüşmesi ve çizgi filmlerinin tasarlanması amacıyla TRT ve Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü ile görüşmelerimiz devam etmektedir.


11-02-2020

Pancarlı Mahallesi Ketayün Büyükbeşe Sokak No 8 Şehitkamil / GAZİANTEP - 0342 2802700

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.