GAZİANTEP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

SURİYE VATANDAŞLARINA YÖNELİK YÜRÜTÜLEN EĞİTİM ÖĞRETİM HİZMETLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI YAPILDI

  Ülkemizde geçici koruma altında bulunan Suriye vatandaşlarına yönelik yürütülen eğitim öğretim hizmetlerinin  değerlendirilmesi çalıştayı yapıldı.  
SURİYE VATANDAŞLARINA YÖNELİK YÜRÜTÜLEN EĞİTİM ÖĞRETİM HİZMETLERİN DEĞERLENDİRİLMESİ ÇALIŞTAYI YAPILDI

 

            Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Ercan DEMİRCİ’nin başkanlığında yapılan toplantıya Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Ali Rıza ALTUNEL, Hayat Boyu Öğrenme Daire Başkanı Sayın Sedat ABDULHAKİMOĞULLARI, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sayın Ertuğrul GEÇGİL, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sayın İbrahim ERDOĞAN,  Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Cengiz METE, Adana İl Milli Eğitim Müdürü  Sayın Turan AKPINAR, Hatay İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Kemal KARAHAN, Kilis İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Abdullah SEVGİLİ, Kahramanmaraş İl Milli Eğitim Müdürü Sayın M. Emin AKKURT, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Metin İLCİ, Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Seyfi ÖZKAN, Malatya İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Ali Tatlı, Mardin İl Milli Eğitim Müdürü Sayın  Yakup SARI, Osmaniye İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Osman ÇELİK, Milli Eğitim Uzman Yardımcısı Sayın Yusuf ÖKSÜZ, Milli Eğitim Uzman Yardımcısı Sayın Aykut Ruşen USTAALİOĞLU, Milli Eğitim Uzman Yardımcısı Sayın  Süleyman ÜLKÜ ve bu 10 ilden gelen Suriyeli öğrencilerin eğitim öğretimi ile ilgilenen İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları, şube müdürleri ve koordinatörleri katıldı.

         Çalıştaya ev sahipliği yapan Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Cengiz METE çalıştayın açılış konuşmasını yaptı. İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Cengiz METE: “Suriyeli misafirlerimizin çocuklarından örgün eğitime kazandırdığımız öğrenci sayısı 55 bin civarında, bu öğrencilerimizin tamamını eğitim öğretime kazandırmak ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor.  UNICEF ile eylem planı çerçevesinde yapılan planlamalar doğrultusunda 100 adet yeni okul yapılacak. Suriyeli ve sığınmacı misafirlerimiz ile ilgili planlamalarımız devam ediyor. Bu çalışmalara ek olarak yeniden başlatılacak çalışmalar ile ilgili yeni paradigma açıklamalarını Sayın Müsteşarımız anlatacak. Sizleri ağırlamaktan ve misafir etmekten mutluluk duyduğumu ifade ederek, hoş geldiniz diyorum.”dedi

            Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürü Sayın Ali Rıza ALTUNEL Suriyeli öğrencilerin eğitimi konusunda yapılan çalışmalarda şimdiye kadar emeği geçenlere teşekkür etti. Bu konuda yeni bir yapılanmanın gerekli olduğunu söyleyerek bunun içinde bu toplantıdaki görüşlerin kendileri için çok önemli olduğunu söyledi.

Daha sonra konuşmalarını yapan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Sayın Ercan DEMİRCİ: “ Suriyeli öğrencilerin eğitiminde kendi okullarımızın yanında STK’ler ile de eğitim faaliyetlerini yürütüyoruz. Toplamda 300 bin civarında öğrencimiz var. Bu öğrencilerin eğitiminde kavramı değiştirmemiz lazım. Bundan sonraki yeni kavramımız entegrasyon. Ana hedefimiz kendi sistemimize bu öğrencileri entegre etmek. Bu kararı vermemiz lazım. Biz kardeşlerimizin eğitimi için her şeyi yapıyoruz ve bir hesabın içinde de değiliz. Gelecek yıl için ise planımız hedef kitlenin büyük bölümünü eğitim sisteminin içine almak. Bu toplantıda bunun bir başlangıcı. Yine eğitim konusunda uluslararası iş birliğini daha nitelikli bir hale getireceğiz. Biz bu meseleyi insani, İslami ve vicdani bir mesele olarak görüyoruz. Bunlar bizim çocuklarımız onlar için ne gerekiyorsa yapacağız. Bu toplantıda sizlerle şimdiye kadar ne oldu, neler oluyor ve ne olması gerektiğini istişare edeceğiz” dedi.

            Ülkemizde geçici koruma altında bulunan Suriye vatandaşlarına yönelik yürütülen eğitim öğretim hizmetlerin değerlendirilmesi çalıştayı, kendi görev yaptıkları illerde görevli olan müdür yardımcıları ve şube müdürlerinin Suriyeli öğrencilerin eğitimi konusunda karşılaştıkları güçlükleri, çözüm önerilerini ve misafir öğrencilerin eğitimi konusundaki yapılması gerekenleri toplantıya katılanlara iletmelerinin ardından  son buldu.

 

07-04-201607-04-2016 07-04-201607-04-201607-04-201607-04-201607-04-201607-04-201607-04-2016

İncilipınar Mahallesi 3 Nolu Cadde Gaziantep Valiliği 3.Kat Şehitkamil/GAZİANTEP - 0342 231 10 58 - 0342 230 80 02 - 0342 231 33 90

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.