GAZİANTEP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN CENGİZ METE’DEN YIL SONU KARNE MESAJI VE TATİL ÖNERİLERİ.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ SAYIN CENGİZ METE’DEN YIL SONU KARNE MESAJI VE TATİL ÖNERİLERİ.

      Büyük Gaziantep Eğitim Camiası, Sevgili Öğrencileri, Kıymetli Veliler, Saygı Değer Meslektaşlarım.

      2016-2017 eğitim öğretim yılı nihayete erdirdiğimiz bu günde geride her şeye rağmen sorunsuz bir şekilde tamamlamış, milli bir şuur oluşturma yolunda önemli mesafeler kat etmiş, gerek fiziki gerekse de niteliksel olarak eğitim kalitesini yükseltmiş olmanın mutluluğunu yaşamaktayız. Bu mutluluğa toplam 24 bin 413 öğretmenimiz ile eğitim verdiğimiz 59 bin 786’sı Suriyeli olmak üzere toplam 571 bin 776 öğrencimizin karne sevinci de eklenince günün önemi daha da artmaktadır. Bununla beraber bu gün aynı zamanda okulöncesinden ortaöğretime kadar her kademede yoğun geçen yaklaşık 9 aylık eğitim öğretim sürecinin muhasebesini yapmaya başlayacağımız gündür.

      Karneler Nasıl Yorumlanmalı?

      Sevgili öğrenciler, karneleriniz kiminiz için memnuniyet vericiyken kiminizin beklentilerine cevap vermemiş olabilir. Ancak eğitim öğretim hayatınızı bir bütün olarak değerlendirdiğimizde bu sonuç ne sizi rehavete ne de ümitsizliğe asla sevk etmemelidir. Gerçekçi ve mantıklı bir okuma ile karnelerinizi analiz etmeniz, doğru bir planlama ile mevcut başarı çıtanızı yükseltmeniz, eksiklerinizi tamamlamanız için önünüzde önemli bir zaman dilimi bulunmaktadır.

      Sevgili öğrenciler, başarı kavramı durağan bir kavram olmadığı gibi insanoğlu da hayatta pasif konumda olan bir varlık değildir. Eğer karne sonuçlarınızın istediğiniz gibi olmadığını düşünüyorsanız bu durumu değiştirmenin sizin elinizde olduğunu, planlı ve düzenli bir çalışma ile önümüzdeki dönemlerde arzu ettiğiniz başarıyı yakalayabileceğinizi unutmamanız ve her şeyden önce buna inanmanız gerekir.

      Kıymetli veliler! Çocuklarınız ve sizler için duygusal olarak yoğun anlam ifade eden bu günde karneleri doğru yorumlamak çocuğunuzla olan iletişiminizi, çocuğunuzun özgüveni ve kişilik gelişimini doğrudan etkileyen bir durumdur. Her şeyden önce karne çocuğun bütün kişiliği ifade eden, değerlendiren, etiketleyen bir araç asla değildir. Karne geride kalan döneme ait çocuğun sadece eğitim performansını değerlendiren bir araçtır. Karneler aslında bu süreçte çocukların çabaları kadar anne babaların, bu süreçte çocuklarına ne kadar destek verdiklerinin de bir nevi göstergeleridir. Bu nedenle karneleri yorumlarken çocukların kişiliğine yönelik olumsuz ifadelerin kullanılması ve çocuğun başka akranları ile kıyaslanması gibi tutum ve davranışlar son derece hatalı olduğunun bilinmesi gerekir. Bu tutum ve davranışlar çocuğun başarısını arttırmada işe yaramayacağı gibi kişilik gelişimini de olumsuz etkileyerek belki de çocuğun başarısızlığı kanıksamasına sebebiyet verecektir. Bu süreçte başarısızlığı ortadan kaldırmak için çocuk ile işbirliği içerisinde bu tatil döneminin değerlendirilmesi önemli bir fırsattır.

      Tatil Dönemi Nasıl Değerlendirilmeli?

      Her şeyden önce öğrencilerimiz yoğun bir eğitim öğretim yılının akabinde iyi bir dinlenmeyi fazlasıyla hak ettiler. Bu dinlenme süreciyle beraber özellikle aileler tarafından öğrencilerimize okulda öğrendikleri bilgileri yaşamda karşılığını bulabilecekleri olanakların yaratılması gerekir. Bununla beraber öğrencilerimizin aileleri ile birlikte daha fazla ve daha nitelikli zaman geçirmeleri, aile içi bağların güçlendirilmesi açısından büyük önem taşır.  Keza bu tatil sürecinde çocuklarımızın sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunmaları milli ve manevi değerlerimizi tanımaya dönük çalışmaların içinde yer alması, aileleri ile birlikte kitap okumaları, gelecek eğitim öğretim yılına yönelik hazırlık yapmaları önemlidir. Ancak şunu özellikle belirtmek gerekir ki bu tatil döneminin nerdeyse teknoloji bağımlılığına götürecek düzeyde çocuklarımızın saatlerce dijital teknolojik araçları, oyun vb. amaçlarla zaman geçirmemesine müsaade etmeyecek şekilde planlanması gerekir.

      Son olarak bu süreçte başarılı bir eğitim öğretim yılı geçirmemizde emeği geçen eğitim yöneticilerimiz, öğretmenlerimiz,  velilerimiz ve öğrencilerimize canı gönülden teşekkür eder, sağlıklı ve mutlu bir tatil geçirmelerini dilerim.

 

İncilipınar Mahallesi 3 Nolu Cadde Gaziantep Valiliği 3.Kat Şehitkamil/GAZİANTEP - 0342 231 10 58 - 0342 230 80 02 - 0342 231 33 90

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.