GAZİANTEP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Cengiz Mete, Şehrimize ‘Gazi’lik Unvanının Verilişinin 98. Yıl Dönümü Münasebetiyle Bir Mesaj Yayınladılar.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Cengiz Mete, Şehrimize ‘Gazi’lik Unvanının Verilişinin 98. Yıl Dönümü Münasebetiyle Bir Mesaj Yayınladılar.

Anadolu’nun dört bir yanının sömürgeci güçler tarafından işgal edildiği ve Anadolu halkının bir ümit aradığı, kurtuluş yolu bulmak için çabaladığı o günlerde, Antep insanının çocuğu, genci, yaşlısı, erkeği, kadını ile göstermiş olduğu şanlı direniş, bağımsızlık mücadelesi konusunda tüm yurda güç ve ilham sağlamıştır.

Kahramanlıkları ile hafızalarda yer bırakan ve bir vatanın var olma mücadelesinde canlarını gözlerini kırpmadan feda eden Şahinbey’in, Şehitkamil’in, Karayılan’ın, Özdemir Bey’in ve 6317 şehidin 11 ay boyunca süren timsali olmayan mücadelesi tarih sayfalarına büyük bir iz bırakmıştır. Hemşehrilerimiz tarafından ortaya konan bu şanlı ve destansı mücadele, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 8 Şubat 1921 tarihinde "Gazi" unvanı ile taçlandırılmıştır.

Gazilik unvanını 98 yıl boyunca isminde ve yüreğinde şerefle taşıyan Gazişehir, tarih sayfalarına düştüğü eşsiz mücadele şerhini bugün bilimde, kültürde, sanayide, ekonomide, savaş mağduru binlerce Suriyeli kardeşine kucak açarak ensarlıkta bir kez daha ortaya koymaktadır. Bizler Gazişehir ruhundan aldığımız bu onur ve güçle; milli birlik ve beraberliğimize, milli benliğimize, vatanımıza, şehrimize, bayrağımıza, dinimize sahip çıkarak bizden sonraki nesillere daha güçlü bir ‘Türkiye’ bırakma yolunda emin adımlarla ilerlemenin gururunu yaşamaktayız.

Bu duygu ve düşüncelerle; şehrimize Gazi’lik unvanının verilişinin 98’inci yıl dönümünü büyük bir onurla kutladığımız bu günde, başta Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm aziz şehitlerimizi bir kez daha rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyor, bütün hemşehrilerimin “Gazi”lik gününü kutluyorum”

 

 

                                            Cengiz METE
                                       İl Milli Eğitim Müdürü

Pancarlı Mahallesi 58007 Nolu Sokak No8 Şehitkamil / Gaziantep - 0342 2802700

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.