GAZİANTEP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Cengiz METE, 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılının Başlaması Münasebetiyle Bir Mesaj Yayımladılar.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Cengiz METE, 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılının Başlaması Münasebetiyle Bir Mesaj Yayımladılar.

Saygıdeğer meslektaşlarım, değerli veliler ve sevgili öğrenciler,

Yoğun bir eğitim öğretim sürecinden sonra başlayan tatil döneminin sona ermesi ile birlikte ülke olarak bizleri en ileriye taşıma konusunda her zaman öncelikli meselemiz olan, Dünya ile rekabet edebilecek bir millet olma, muasır bir medeniyet düzeyine ulaşabilme yolunda olmazsa olmazımız olan ilim yuvalarımızın, okullarımızın yeni eğitim öğretim yılına açılmasının mutluluğunu yaşıyoruz.

Devletimiz, çocuklarımızın ve gençlerimizin en iyi ortamlarda, en iyi şekilde, fırsat eşitliği içerisinde eğitim alabilmeleri adına genel bütçeden en büyük payı milli eğitime ayırmakta olup eğitim konusunun ülkemiz için ne kadar mühim bir konu olduğunu ortaya koymaktadır. Buradan hareketle ülke olarak her alanda ilerleme ve gelişme sağlayabilmek için ihtiyaç duyduğumuz nitelikli, çalışkan, kendisini ve çevresini iyi tanıyan, değerlerine sahip çıkan, dürüst bireyler yetiştirmek ancak ve ancak eğitim sevdasının toplumun her kesiminde hissedilmesi ve içselleştirilmesi ile gerçekleşecektir. Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın; sorumluluklarının bilincinde, bilgiyi üretebilen ve aktarabilen, bilimsel, teknolojik ve kültürel gelişmelere açık, milli ve manevi değerlerimize bağlı, aynı zamanda çağdaş becerilere sahip, toplumlar tarafından benimsenmiş değerlere saygılı, ülkemizin geleceği adına gerekli bilgi, birikim ve özgüvene sahip bireyler olarak yetişmesini sağlamakbizler için büyük bir önem arz etmektedir.

Değerli meslektaşlarım, sevgili öğretmenler;

Ülkemizin geleceğini şekillendirmek adına üstlendiğiniz rol ve sorumluluk ile kendisini devletine, milletine adamış, bilimde, teknolojide gelişime, değişeme açık, değerlerini iyi bilen öğrenciler yetiştirmenin gayreti içerisinde olduğunuz için hepinize teşekkür ederim. Okulda, sınıfta, ve öğrencilerimize ulaşabildiğiniz her yerde geleceğimizi inşa etme yolunda öğrencilerimiz, evlatlarımız için gerçekleştirdiğiniz bütün çalışmalarda her zaman  sizlerin yanında olduğumu bilmenizi isterim.

Kıymetli Veliler;

Hep birlikte yola çıktığımız bu eğitim sürecinde en değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı emanet ettiğiniz öğretmenlerimize olan sevginiz ve güveniniz tam olsun. Unutmayınız ki öğretmenlerimiz her bir öğrencimizi kendi evladı, kardeşi, yakını gibi koruyacak ve geleceğe hazırlayacaktır. Eğitim öğretim süreci boyunca bizlere düşen sorumluluk ve görevleri yerine getirirken sizlerden en önemli beklentimiz okullarımız ve öğretmenlerimiz ile her konuda işbirliği içerisinde olmanızdır.

 

 

Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, her dönemde önemli bir yerleşim merkezi olan ilimiz; son yıllarda sanayi, ticaret ve daha birçok sektördeki başarısı ile ülkemizin ve bölgemizin cazibe merkezi hâline gelmiştir. Bugün ilimizde; resmi ve özel olmak üzere okul öncesi, ilköğretim ve orta öğretimde 19.610 derslikte 55.966’sı Suriyeli öğrenci olmak üzere 542.350 öğrencimiz 28.735 öğretmenimiz ile eğitim-öğretim sürecine devam etmektedir.

 

Bunun yanı sıra 14.117 geçici eğitim merkezlerinde eğitim gören Suriyeli öğrencilerimiz ileAçık Öğretim Ortaokulu, Açık Öğretim Lisesi ve Mesleki Açık Öğretim Lisesi’ndeki 75.328 öğrencimiz de eklendiğinde toplam öğrenci sayımız 631.795’dir.

Ayrıca, 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılına büyük bir aile olarak hep birlikte başlarken son yıllardaki atamalar ile iyice azalan öğretmen ihtiyacımız, çeşitli atamalar sonucunda ilimize atanan öğretmenimizin de aramıza katılmasıyla iyice azalmış bulunmaktadır. Böylelikle okullarımızın öğretmen ihtiyacı karşılanmış ve öğrencilerimizin daha iyi bir eğitim alabilmeleri için gerekli olan her branş ve alanda öğretmen ihtiyacımız büyük oranda karşılanmış bulunmaktadır.

Yeni eğitim ve öğretim yılının başladığı bu günlerde tüm camia olarak yaşadığımız heyecanın tarifsiz olduğunu, şehrimizin her kesiminin bizlerin heyecanına ortak olmasını ve öğrencilerimizin geleceği adına bizlere destek olmasını beklediğimizi belirtmek isterim.

İlimizde eğitim konusunda yürütülen çalışmalara her türlü desteği sağlayan başta Sayın Milli Eğitim Bakanımıza, bizleri her konuda destekleyen ilimiz Bakanlarına, Sayın Valimize, Sayın Milletvekillerimize, Belediye Başkanlarımıza, Okul Aile Birliklerine, Maarif camiamızın her bir ferdine, Emniyet güçlerimize, oda başkanlarımıza, eğitimin en büyük destekçisi hayırseverlerimize, sivil toplum kuruluşlarına ve muhtarlarımıza şehrimiz adına teşekkür ediyorum.

Okullarımızın güvenliği ve temizliği için ‘’Güvenli Okul, Güvenli Gelecek’’ projesini hayata geçiren Başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN olmak üzere, Millî Eğitim Bakanlığımıza, İçişleri Bakanlığımıza ve Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığımıza teşekkür ederim.

 

Bu duygu ve düşüncelerle 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılının tüm eğitim camiamız için, şehrimiz için sağlıklı, huzurlu ve başarılı geçmesini diliyor,  ülkemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. 

 

 

 

                                                                 Cengiz METE

                                                           İl Milli Eğitim Müdürü

Pancarlı Mahallesi 58007 Nolu Sokak No8 Şehitkamil / Gaziantep - 0342 2802700

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.