GAZİANTEP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

CUMHURİYETİMİZ 93 YAŞINDA.

    Cumhuriyetimizin 93’üncü Yıldönümü kutlama programı Gaziantep Üniversitesi Mavera Kültür, Sanat ve Kongre Merkezinde gerçekleştirildi. Vali Ali Yerlikaya ve Hatice Nur Yerlikaya hanımefendinin konuklarını karşılamalarıyla başlayan programa; Gaziantep Milletvekilleri Ahmet UZER, Nejat KOÇER, Akif EKİCİ ve Mehmet GÖKDAĞ, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali EKİYOR, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma ŞAHİN, İl Milli Eğitim Müdürümüz  Cengiz METE,ilçe kaymakamları,  adli ve askeri erkan, kamu, özel sektör ve meslek odalarının temsilcileri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, vatandaşlar, milli sporcular, okul müdürleri ve öğretmenler katıldı. 
CUMHURİYETİMİZ 93 YAŞINDA.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Anadolu Ajansı tarafından hazırlanan “15 Temmuz” video belgeseli izlendi.
Gecede katılımcılara hitaben Vali Ali Yerlikaya bir konuşma yaptı. 

Anadolu Ajansımızın hazırladığı 15 Temmuz video belgeselini hep birlikte izledik. 3,5 ay önce nasıl böyle bir ihanet yaşadığımıza hala inanamıyoruz.  93 yıl önce,  bugün büyük bir kıvançla kutladığımız Cumhuriyeti milletçe birlikte kurduk.
Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Türk milletinin esaret altında yaşayamayacağını, bin yıldır yaşadığı bu topraklardan arkasına dönüp gidemeyeceğini çok iyi biliyordu.
Bir çok imkansızlıklara rağmen en büyük güç yüreğindeki imandır düsturuyla milletine liderlik yaptı ve dünya tarihinde emsali çok az rastlanabilecek bir kurtuluş savaşıyla bu cumhuriyeti ilan etti.
Büyük Türkiye Millet Meclisi kuruldu. Başkomutan olarak Gazi Mustafa Kemal hem harp meydanında bir komutan, Milletin meclisinde milli iradenin başkanı, devlet başkanı, siyaset ve kültür adamı olarak büyük bir liderlik örneği gösterdi. 
Büyük Gazi kendisine inanan milletiyle birlikte, bizim mizacımıza bu aziz milletin karakterine en uygun yönetim biçimi cumhuriyettir diyerek cumhuriyeti kurdu. 
Dünyada en gelişmiş medeniyet seviyesi neyse, neredeyse bize onların da üzerine çıkma hedefi gösterdi. Bizler de onun gösterdiği yolda 93 yıldır hiç durmadan bu amaçla çalışıyoruz.
Bu hedefe önemli hedefler ekledik. Büyük yol kat ettik ve ülkemizi dünyanın önde gelen ülkeleri arasına çıkardık. Daha da çalışacak ve çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkaracağız ülkemizi. 
Gazi Mustafa Kemal gösterdiği hedeflere ulaşmak için çok çalışmamızı tavsiye etti. 
Genç cumhuriyetin önünde büyük imkansızlıklar vardı. Büyük bir harpten çıkılmıştı. Ancak Allah’ın ipine sımsıkı sarılıp çok çalışmaktan başka bir şey önermedi
Gençlere çok güvendi, “Cumhuriyeti biz kurduk onu ilelebet muhafaza edecek sizlersiniz” dedi.  “Bu cumhuriyet, düşüncesi, anlayışı, vicdani hür nesiller ister” dedi
Zaman zaman özgürlüğümüzü, istiklalimizi istikbalimizi, devletimizi kast eden dahili ve harici düşmanlar olursa, düşüncede, bilgide, sağlıkta yüksek karakterli bireyler ister.” Cumhuriyeti koruyanlar muktedir olmalıdır buyurdu. 
Daha önceki darbelerden daha şiddetli ve kalleşi 15 Temmuz’da yaşandı. 
Bu Cumhuriyeti korumayla ilgili bize önerdiği ve bizde gördüğü o yüksek karakter, o hain ve kalleş darbe girişimini 15 saat içinde dünya tarihinde ender rastlanan bir kalbi duruşla bertaraf edildi. 
81 ilde aynı imtihanı verdik. Bütün meydanlara istiklalimizi, ar ve namusumuzu, geçmişin emanetini kurumak için, geleceğimizi korumak için, parti, cinsiyet, zengin fakir, yaşlı genç mahalle ayrımı yapmadan bütün meydanlar öyle doldu ki dünya bizim milli irade ve demokrasimize nasıl sahip çıktığımızı gördü. Şehrimizde 300 bin kardeşimiz tek yürek oldu. 
Kışladan dışarı çakamadılar. Gazi şehrin 300 bin Gazi torunu demokrasi meydanına akın etmiş, hangi birine kurşun sıkacağız dediler. 
Sayın Cumhurbaşkanımız bugünkü mesajında belirttiler. “Böyle bir millete hizmet etmekten dolayı onur duyuyorum, şeref duyuyorum” diyor
Biz de bu şehre valilik yapmak, bu şehrin hizmetinde bulunmak, 15 Temmuz’da daha salayı duymadan “gün bugündür” diyerek dışarı çıkan, çıkamıyorsa çıkanlar için dua eden hemşehrilerimizin hizmetinde olmaktan ben de büyük bir onur ve şeref duyuyorum… Allah hepinizden razı olsun.
Bütün şehrimiz 7 Ağustos ta Yenikapı’da 5 milyon insanımızın duruşunun bir örneğini sergiledi. 
Değerli kardeşlerim, 

Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bütün şehitlerimizi, gazilerimizi rahmetle ve minnetle anıyorum. Şehitlerimizi hayırla yad ediyorum. Ruhları şad olsun.
Şehit ailelerimizi, anneleri, babaları, kuzuları, sizler bize emanetsiniz, sizleri seviyoruz. Sizler olmasaydınız bizler bugün olamazdık.
Uzaklardan gelen dostlarımızın ayaklarına sağlık, Kıbrıs’tan Van’a, Bursa’ya, Eskişehir’e, Antalya, İstanbul’a kadar birlikte kutladık.
Bu yıl Gazi’liğimizi daha büyük bir onurla kutlamak için hep birlikte çalışmaya başladık, inşallah bunu da hep birlikte en güzel şekilde başaracağız. Cumhuriyetimizin 93’üncü yıldönümü kutlu olsun…” dedi. 

Törende daha sonra eğitimde ve sporda başarı gösterenler ödüllendirildi.
TEOG sınavında 500 sorunun tamamına doğru cevap veren Pelin Tiryaki, görme engelli milli sporcu Neşe Mercan ve Serpil Yavuz ödüllerini Vali Yerlikaya’nın ellerinden aldılar.
Daha sonra dereceye giren diğer milli sporculara ödülleri Gaziantep Milletvekilleri, Garnizon Komutanı, Büyükşehir Belediye Başkanı, Cumhuriyet Başsavcısı ve Gaziantep Üniversitesi Rektörü tarafından takdim edildi.  

Gecede şiirler okundu ve Gaziantep Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Öğretim Üyeleri tarafından müzik dinletisi sunuldu. 

Cumhuriyet Bayramı Kutlama Programı “Anadolu Ajansı Fotoğraflarıyla 15 Temmuz” sergisinin gezilmesi ve kokteyl ile sona erdi. 

 31-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-201631-10-2016

 

 

Pancarlı Mahallesi 58007 Nolu Sokak No8 Şehitkamil / Gaziantep - 0342 2802700

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.