GAZİANTEP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

25 ARALIK GAZİANTEP´İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 95. YIL DÖNÜMÜ İLİMİZDE DÜZENLENEN TÖRENLERLE KUTLANDI.

25 ARALIK GAZİANTEP´İN DÜŞMAN İŞGALİNDEN KURTULUŞUNUN 95. YIL DÖNÜMÜ İLİMİZDE DÜZENLENEN TÖRENLERLE KUTLANDI.

      İlk tören 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na Gaziantep Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Büyükşehir Belediye Başkanlığı çelenklerinin sunulmasıyla başladı. 

      Törene Vali Ali Yerlikaya, Gaziantep Milletvekilleri Ahmet Uzer, Abdülkadir Yüksel, Canan Candemir Çelik, Mehmet Erdoğan ve Ümit Özdağ, Garnizon Komutan Vekili Albay Burç Pekin, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin,İl Milli Eğitim Müdürümüz Cengiz Mete, adli, mülki ve askeri erkân, kamu kurum ve kuruluşları, siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve mesleki teşekküllerin temsilcileri, şehit aileleri ve gazi derneklerinin üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlarımız iştirak etti.    
  

      Törende Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Gaziantep’e tevcih edilen İstiklal Madalyası, Vali Yerlikaya, Milletvekilleri, Büyükşehir Belediye Başkanı Şahin ve protokol heyetince Bayrağımıza toka edildi. 

 

      Çelenk programı saygı duruşunda bulunularak, istiklal marşımızın okunmasıyla sona erdi. 
  

      Kutlamalara Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde mehteran takımı, bayrak flama grubu ve protokol heyetinin kortej halindeki yürüyüşüyle Yeşilsu Meydanı’ndaki Şehitler Abidesi’nde devam edildi.  
 

      Buradaki tören, Askeri Merasim Mangasının saygı atışı, şehitlerimiz için saygı duruşunda bulunması ve hazır bulunanlar tarafından İl Müftüsü Ahmet Çelik eşliğinde dua edilmesiyle sona erdi. 
 

      Tören bitiminde Vali Yerlikaya ve protokol heyeti Şehitler Abidesi’ndeki anıt mezara buket sundular.

      25 Aralık resmi kutlama töreni ise Gaziantep Üniversitesi (GAÜN) Mavera Kongre Merkezi´nde yapıldı. Burada düzenlenen programa Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci,Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan, 5. Zırhlı Tugay Komutanı Tuğgeneral Ali Ekiyor, İl Emniyet Müdürü Erhan Gülveren ile GAÜN Rektörü Prof. Dr. Ali Gür ve vatandaşlar katıldı.

      Fatma Şahin, programın açılışında yaptığı konuşmada, “bu gurur bizim” diye bütün dünyaya haykırdıklarını söyledi.

      “Çünkü 95 yıl önce, bin yıldan beri yaşadığımız topraklarda bir destan yazdık. Bu destan İstiklalin ve istikbalin destanıydı. Bu destan dirilişin ve direnişin destanıydı. Bu destan asaletin, cesaretin destanıydı” diyen Şahin, şöyle devam etti:

      “Bu destanda iman vardı, inanç vardı, bu destanda vatan aşkı, ezan aşkı vardı. Ve bu destanın sonunda şehir Gazi oldu ve Mustafa Kemal Gazianteplilere bir mesaj gönderdi ve dedi ki; ‘Ben sizin gözlerinizden nasıl öpmem ki siz yalnızca Gaziantep’i değil bütün Türkiye’yi kurtardınız’.Hep birlikte dimdik ayaktayız. Ya istiklal ya ölüm diye çıktığımız bu yolculukta Mehmet Akif Ersoy; ‘bir daha bu topraklarda Yüce Mevlam İstiklal Marşı yaşatacak şeyler olmasın’ temennisiyle korkma diyen İstiklal Marşımızı yazdı. Ama 15 Temmuz akşamı o İstiklal Marşının her bir cümlesini yeniden yaşadık. Ve namusu için kendine emanet edilen silahlarını yeniden o milletin, o silahların gerçek sahibine nasıl döndüğünü gördük. Baktığımız zaman o korkma dizelerinin nasıl yaşandığını gördüğümüzde iki şey yaşadık. Bir tanesi vatanseverlerdi. Bayrağı elinde, şahadet şerbeti içmek için hazır bulunan ve canı, canını, bütün varlığını alsında hüda, etmesin beni tek vatanımdan cüda diyen vatanseverler vardı. Bir taraftan da 1 dolar için vatanını satan, hainler ve kendi ideolojisi, sapkın ideolojisi için bu milletin evlatlarına silah doğrultanlar vardı. Ama o bitmeyen karanlık gecede aynen 25 Aralık’taki o ruh yeniden şahlandı. Ömer Halisdemirlerin ve bütün kahramanlarımızın ruhu şad olsun.”

      15 Temmuz’da vatanseverlerin vatan hainlerine dersini verdiğini ifade eden Şahin, zor bir dönemden geçildiğini dile getirdi.  

      Konuşmaların ardından TRT sanatçıları konser verdi, Gaziantep´in kurtuluşunu anlatan sinevizyon gösterileri gerçekleştirildi. Programda ayrıca, kente değer katmış isimlerle, çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere de ödülleri takdim edildi.

26-12-201626-12-201626-12-201626-12-201626-12-201626-12-201626-12-201626-12-201626-12-201626-12-201626-12-201626-12-201626-12-2016

  

İncilipınar Mahallesi 3 Nolu Cadde Gaziantep Valiliği 3.Kat Şehitkamil/GAZİANTEP - 0342 231 10 58 - 0342 230 80 02 - 0342 231 33 90

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.