GAZİANTEP İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Şehrimizde Düzenlenen Törenlerle Başladı.

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı Şehrimizde Düzenlenen Törenlerle Başladı.

İlk Tören 15 Temmuz Demokrasi Meydanında saygı duruşu ve istiklal marşının ardından İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Cengiz METE ´nin Atatürk anıtına çelenk koyması ile son buldu.

İkinci tören ise Hayri Küpeli İlkokulunda gerçekleştirildi. Törene Valimiz Sayın Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin, Bölge İdare Mahkemesi Başsavcısı Sayın Mustafa Yalçın, Şehitkâmil Kaymakamı Sayın Ali Dursun, İl Milli Eğitim Müdürümüz Cengiz Mete, Şehitkâmil İlçe Belediye Başkanı Sayın Rıdvan Fadıloğlu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Sayın Halil Uysal, öğretmen, öğrenci ve veliler katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan törende açılış konuşmasını İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Cengiz Mete yaptı. Üç aylık uzun tatil döneminde yoğun bir çalışma gerçekleştirdiklerini belirten Mete, okulların gerek bakım-onarım, gerekse fiziki yeterliliklerinin geliştirilmesi ve öğretmen atamaları ile eğitim öğretim planlamaları konusunda ciddi mesai aldıklarını ifade ederek okullarımızın eğitim öğretime hazır olduğunu söyledi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yaptığı konuşmada “Şehrimizde eğitim sistemimizin 2023-2071 hedefine uygun bir vizyonda gerçekleşmesi için sosyal belediyeciliğin bir gereği olan tüm çalışmaları ilgili kurumlarımız ile birlikte gerçekleştirdik” diyerek 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılının hayırlı ve uğurlu olması temennisinde bulundu.
Daha sonra Valimiz Sayın Ali Yerlikaya katılımcılara hitapta bulundu. 
2018-2019 Eğitim Öğretim Yılında ülke çapında 18 milyon öğrenci ile 1 milyon öğretmenin ders başı yaptığını ifade eden Vali Yerlikaya konuşmasını şöyle sürdürdü.
“Değerli dostlar. Büyük ve kadim bir şehirde yaşıyoruz. Sadece iç ve dış göç değil. 56 bin Suriyeli çocuklarımızla birlikte eğitim hayatını paylaşıyoruz. 1.138 tane devlet okulu, bunun yanında 154 tane özel okulumuz bugün ders başı yaptı.
Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde son 16 yıldan bu yana, kaynağı milletimiz olan bütçede her zaman eğitim birinci sırada yer alıyor. 
Milli Eğitim Bakanlığımız da Gaziantep’e özel önem veriyor. Valilik YİKOP olarak bu yıl derslik sayımızı yüzde 30 civarında arttırdık. Eğitim ve öğretim hayatımızda arzu ettiğimiz hedeflere hızla ulaşmanın gurur ve sevincini hep birlikte yaşıyoruz. Huzurlarınızda emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.
Açık ve Yükseköğretim öğrencilerimizi de kattığımızda aşağı yukarı nüfusumuzun üçte birine yakın bir nüfusumuz eğitim öğretim hayatında bulunuyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın rektör atamasıyla şehrimize 4. Üniversite açılıyor. 
Huzurlu ve güvenli bir eğitim öğretim hayatı için biz gerekli hazırlıklarımızı yaptık. Bu sene şehrimizde ilk olarak 54 okulumuzu kent güvenlik sistemimize yani MOBESE sistemimize adapte ettik. 
Aynı zamanda yine bu yıl ilk defa uygulanıyor, 93 tane okulumuzda sürekli polisimiz görev yapacak. Bunun yanında yine Cumhurbaşkanımızın liderliğinde yeni bir uygulama olan “Güvenli Okul, Güvenli Gelecek” projesi kapsamda 1 Ekim tarihi itibariyle İŞKUR İl Müdürlüğümüz bünyesinde 338 tane özel güvenlik görevlisi ile 1.620 tane temizlik görevlisi istihdam ediyoruz. 
Yeterli mi? Elbette değil. Hedefimiz bütün okullarımızda özel güvenlik ve kent güvenlik sistemine dahil edilmiş bir güvenlik hizmet sunumu. Bunu gerçekleştireceğiz inşallah. 
Aynı zamanda yavrularımızın daha güvenli eğitim ve öğretim hayatı geçirmeleri için uyuşturucu ile mücadele, internet cafeler ile servis araçlarının denetimi konusunda da gerekli hazırlıklarımızı emniyet ve jandarmamız ile birlikte yaptık. Denetimlerimizi de analitik olarak sıklaştıracağız. 
Değerli dostlar, her şeyin başı sevgi. Yaratılış gayemiz de sevgi üzerinedir. Ya öğrenen, ya öğreten, ya da her ikisini seven olalım. Ama kesinlikle bu üç sınıfın dışında kalıp, dördüncü kesimden olmayalım. 
Geçtiğimiz günlerde Şehitkâmil Kültür ve Kongre Merkezinde bütün okul müdürlerimizle 4. Kez buluştuk. Tüm okullarımızın idareciliğini yapan okul müdürlerimiz bizim için çok önemli. Okullardaki gözümüz, kulağımız, elimiz onlar. Onlarla beraber hasbihâl ediyor, yeni talimatlar, yeni tavsiyelerde bulunuyoruz. 
İstediğimiz en önemli şey şu. Okullarımızda yavrularımızı sadece ama sadece geleceğe hazırlamak değil. Milli Eğitim Bakanımızın ifadesiyle öğrencilerimizin özel olduklarını, yaşadığı anı, aldığı her nefesin özel olduğunu, geri dönüşün olmadığı bilinciyle; kazanan ruh ve beden haline getirmek. 
Bu heyecanı ve bu hassasiyeti yavrularımıza kazandırmak. Biz onları bu şekilde yetiştirmek istiyoruz.
Öğretmenlerimizin heyecanını, potansiyelini okullarına en güzel şekilde vermek. İki günü bir olmadan okula koşarak gelmek. Velilerin de öğretmenleri olduğunu, onların da en büyük hayat arkadaşları olduklarını unutturmamak, tekrar tekrar hatırlatmak istiyoruz.
Okul müdürlerimizin makam odalarında değil, okul koridor ve öğretmenler odasında, okulun içerisinde ve dışında her alanda tanınan, bilinen, sevilen, sözüne itibar edilen müdürler olmalarını istiyoruz. 
Bu heyecanı duyan bütün okul müdürlerimizi, bu heyecanı yaşatan ve okul idaresiyle uyumlu vizyon sahibi tüm öğretmenlerimizi yürekten kucaklıyor, alkışlıyoruz. Allah sayılarını arttırsın diye de dua ediyoruz. 
Burada kıymetli velilerimize de seslenmek istiyorum. Göz aydınlığınız olan yavrularınız, bizim de yavrularımız. Onlar bizlere emanet. Onlarla beraber sizler de öğrenciliğe başladınız. Lütfen yavrularımızın her aşamasını takip edin. Bu noktada sizlerden gayret göstermenizi bekliyoruz. Okul aile birliği buluşmalarımıza sadece anneler değil, anne ve babalar birlikte gelsin. Ama sadece not durumlarını öğrenmek için değil, aynı zamanda öğrencimizin kişiliğini yansıtan karakterini de tahlil etmek, yavrularını daha yakından tanımak için gelin. 
Tek derdimiz var eğitim
Milli ve manevi değerlerine bağlı, geçmişiyle onur duyan, bugünü en güzel şekilde değerlendiren ve gelecekte dünyada ilk 10 devletten birisi olacak duruşuyla evrenseli, geleneği en güzel şekilde özümsemiş, dil ve davranışına aksettiren bir nesil yetiştirmek istiyoruz. Bunu ancak el birliğiyle gönül birliğiyle yapabiliriz. 
Sizleri seviyoruz. Hep beraber bütün hanelerimiz bugünden itibaren eğitim öğretim sürecine başladı. 2018-2019 Eğitim Öğretim Yılımızın öğretmen, öğrenci, velilerimiz ve sosyal çevremizle birlikte bir ve beraber olarak en güzel şekilde huzurlu ve başarılı geçmesini diliyor, Allah yar ve yardımcımız olsun diyorum “ dedi.
Tören öğrencilerin hazırlamış olduğu şiir ve müzik dinletisi sonrasında Valimiz Sayın Yerlikaya ve protokol üyelerinin temsili okul ders zili çalması ve ardından sınıfların gezilmesiyle devam etti. 
Program sonunda Vali Sayın Ali Yerlikaya öğretmenler odasında okulda görevli öğretmenlerle bir süre sohbet etti.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-201818-09-2018

Pancarlı Mahallesi 58007 Nolu Sokak No8 Şehitkamil / Gaziantep - 0342 2802700

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.